Thaimaa-info.com Foorumin päävalikko Thaimaa-info.com

 
ValokuvakansioValokuvakansio  OhjeOhje   HakuHaku   KäyttäjälistaKäyttäjälista   KäyttäjäryhmätKäyttäjäryhmät   RekisteröidyRekisteröidy 
 KäyttäjätiedotKäyttäjätiedot   SudokuSudoku   Kirjaudu sisään tarkistaaksesi yksityiset viestitKirjaudu sisään tarkistaaksesi yksityiset viestit   Kirjaudu sisäänKirjaudu sisään 

Surun valittelu

 
Lähetä uusi viesti   Vastaa viestiin   tulostus ystävällinen näkymä    Thaimaa-info.com Foorumin päävalikko -> Yleinen keskustelu, General discussion
Näytä edellinen aihe :: Näytä seuraava aihe  
Kirjoittaja Viesti
TJ70



Liittynyt: 26 Kes 2015
Viestejä: 105

LähetäLähetetty: 18.10.2016 19:41    Viestin aihe: Surun valittelu Vastaa lainaamalla viestiä

Torstaina käynti Thaimaan embassyyssä ja ajattelin allekirjoittaa suruvalittelun siellä olevaan kirjaan.
Mielipiteitä riittääkö pelkkä nimi vai pitäsikö joku suruvalitteluviesti kirjoittaa ?
Suomeksi - Thaimmaksi ?
Voisiko joku laittaa "helpon" mallin (thaiksi) kyseisetä, sopivasta.

EDIT: pukeutumiskoodi varmaan nyt tummat vatteet embassyyn...
Ja parin viikon päästä thaimaaseen myös. Mitä mieltä voiko siellä vähän värikkäämmän vaatteen kanssa käyttä esm. surunauhaa julkisilla paikoilla.
Onko itse thaimaassa jotain erityistä esim. julkisillapaikolla olevien kuninkaan kuvien kunnioittamista tai tervehtimistä ?
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
I ovn
Khun ขุน


Liittynyt: 25 Tou 2005
Viestejä: 5614
Paikkakunta: Korso/Vantaa/Si Khiu

LähetäLähetetty: 19.10.2016 0:14    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Puketumisesta on hyvät ohjeet tuolla Jim Reindeerin postaamassa TAT ohjeet... Tämähän on vähän semmoinen itsetutkiskelu kyymys, haluaako kunnioittaa Thaimaalaisia ja heidän tapojaan vai sitten pitää heitä alempi arvoisina jotka eivät kunnoitusta kaipaa. En kuitenkaan lähtisi sille linjalle että on kekkoslaisempi kuin Kekkonen itse tai kuten Uuno elokuvassa Uuno oli kahden viikon Helsingisä asumisen jälkeen stadilaisempi kun stadilaiset itse.
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
TJ70



Liittynyt: 26 Kes 2015
Viestejä: 105

LähetäLähetetty: 19.10.2016 18:03    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Tuli käytyä tänään kun olikin käynti Hesassa ja sain paperitkin odottaessa.
Viisumikoppien sivussa on "hiljentymishuone" johon ohjataan ihmiset yksitellen kunnioittamaan kunikaan muistoa. Pöydällä on sitten vihko johon (pelkkä) nimi kirjoitetaan. 1 1/2 aukeamalla oli yksi "fallenimi" omani lisäksi. Kun päälläni oli tumma paiita, niin nyt sitten lienee olen "thaimaalaisempi kuin thaimalaiset itse" (vaikka tuolla edellä varoiteltiin kyseisestä)
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
I ovn
Khun ขุน


Liittynyt: 25 Tou 2005
Viestejä: 5614
Paikkakunta: Korso/Vantaa/Si Khiu

LähetäLähetetty: 20.10.2016 1:48    Viestin aihe: Vastaa lainaamalla viestiä

Tämä netti on vaikea laji, en todellakaan tarkoittanut sinua, hyvä ystävä. Tarkoitin turistina oloa Thaimaassa. En lähtisi vetämään pitkiä mustia housuja jalkaan vaikka näin paikallisille suositellaan. Pehin määrä voisi aiheuttaa tulvan jollekin pienemmälle soille.
Takaisin alkuun
Näytä käyttäjän tiedot Lähetä yksityinen viesti
Näytä edelliset viestit:   
Lähetä uusi viesti   Vastaa viestiin   tulostus ystävällinen näkymä    Thaimaa-info.com Foorumin päävalikko -> Yleinen keskustelu, General discussion Kaikki ajat ovat GMT + 2 tuntia
Sivu 1 Yht. 1

 
Siirry:  
Et voi kirjoittaa uusia viestejä tässä foorumissa
Et voi vastata viesteihin tässä foorumissa
Et voi muokata viestejäsi tässä foorumissa
Et voi poistaa viestejäsi tässä foorumissa
Et voi äänestää tässä foorumissa
Et voi liittää tiedostoja tässä foorumissa
Et voi ladata tiedostoja tässä foorumissa


Powered by phpBB © 2001, 2005 phpBB Group